Čoraz častejšie sa stretávam s informáciou že maséri riešia problémy pohybového aparátu. Niektorí dokonca robia manipulácie bez akéhokoľvek strachu ublíženia na zdraví. Prečítajú si niečo, prípadne si pozrú nejaké videá na Youtube a šup hneď si to vyskúšaju na klientoch. Zriadenie masérskeho štúdia je možné v priebehu niekoľko dní po ukončení pár týždňového kurzu maséra. Poznám príbeh, kde pracovník v jednej nemenovanej fabrike si po nočnej smene volal kolegov z práce do bytu kde im ponúkal rôzne typy masáži a prezentoval sa ako lekár amatér : -) Príbehy, kde došlo k poškodeniu zdravotného stavu s trvalými následkami sa ku mne dostali tiež. Samozrejme sú aj klasickí maséri ktorí sa neprezentujú ako lekári – liečitelia a naozaj si robia len to čo majú v pracovnej náplni.

Akú úlohu by mala spĺnať masáž?

Masáž ma korene v starovekom Grécku, Egypte a v miestach dnešnej Indie. Postupom rokov sa vyvinulo viacero druhov masáži, o čo sa pričinili hlavne Arabi a Turci. Východná Ázia vyvíjala vlastné druhy masáži, s niekoľko tisíc rokov dlhšou tradíciou. Medzi ne patria Šiacu, Thajské masáže, Amma a iné. Klasická masáž sa postupne špecializovala na rôzne druhy masáži, športová masáž, rekondičné a regeneračné masáže, kozmetické masáže, rehabilitačné masáže, špeciálne masážne techniky medzi ktoré patrí npr. Lymfodrenáž, Bankovanie a iné. Klasická masáž sa skladá z rôznych zostav hmatov a trení, ktoré sú závisle na časti tela na ktorú sa masér podľa požiadavky klienta sústreďuje. Masážne zostavy sú pripravené v časových intervaloch 30, 60, 90 min.. Masážne úkony sa prevádzajú na čistú pokožku, za pomoci rôznych druhov olejov a emulzií a špeciálnych prípravkov.

Bolesti chrbtice spôsobené skráteným, stuhnutým svalstvom dokážeme zmierniť pravidelnou masážou. Podotýkam zmierniť a nie vyliečiť. Účinky sa prejavuje na koži, šľachách, v kĺbových puzdrách, v krvnom riečisku, lymfatickom systéme, v periférnom nervovom systéme, mechanicky sa odstraňujú zrohovatené vrstvy kože, čím sa uvoľnia vývody miazgových i potných žliaz, zlepšuje sa látková výmena, dosiahne sa zvýšenie svalovej výkonnosti, zníženie bolestivosti, ale nie vyriešenie problému.

Dostávame sa do začarovaného kruhu. Klient si nevie pomocť sám, nemá na to dostatok informácii a hľadá odborníkov ktorí mu pomôžu. Obstreky znecitlivia bolestivú oblasť len dočasne. Maste a náplaste sú tiež len krátkodobou úľavou. A tak je tu všadeprítomný masér. Klient verí že masér mu pomôže a je ochotný za ním chodiť vždy keď nastanú bolesti.

Fyzioterapeut musí mať predovšetkým vysokoškolské vzdelanie. Priebeh štúdia je zameraný na medicínske odbory z ktorých počas skúškového semestra skladá skúšky. Ikeď fyzioterapia je nemedicínsky odbor v podstate všetke skúšky sú z medicínskych odborov ako napr. neurologia, ortopédia, chirurgia, a iné. Samozrejmosťou je anatómia a fyziológia. A na tomto základe v rámci odborného vzdelania má aj predmet masáže.Počas štúdia praxuje na uvedených oddeleniach a naberá praktické zručnosti. Na konci 3 ročného štúdia Bakalár alebo 5 ročného štúdia Magister skladá praktické a teoretické štátnice. K tomu sa ešte musí samovzdelávať a platiť si nemalé peniaze za kurzy. Dokáže si spojiť a uvedomiť problematiku uvoľnenia svalov, vie ich presne identifikovať a vie prepojenia ktoré vznikajú . Dobrý fyzioterapeut by mal vedieť správne diagnostikovať, mal by vedieť riešiť daný problém prípadne spolupracovať s lekárom a mal by sa neustále vzdelávať.

Preto môj záver: ak sú problémy pohybového aparátu, tak treba zvážiť návštevu lekára, nechať si spraviť diagnostiku a vyhladať fyzioterapeuta.